top of page

OFERTA SEZONOWA

SIEWKOWANIE 

         Polskie wybrzeże Bałtyku stanowi w okresie wędrówek ważny szlak migracyjny dla wielu gatunków ptaków. Uśpione i wydawałoby się martwe plaże zmieniają się jesienią w tętniącą życiem autostradę z wieloma parkingami na których można znaleść łakomy kąsek i naładować baterie przed dalszą podróżą. Podczas przemarszu plażą obserwować można lecące nad wodami Bałtyku  mewy śmieszki, mewy pospolite, mewy srebrzyste, mewy siodłate czy też zaglądające o tej porze roku na polskie wybrzeże mewy czarnogłowe a także romańskie. Z rybitw widywane są rybitwy rzeczne, czubate oraz nasza najmniejsza rybitwa - rybitwa białoczelna. Do rzadszych migrantów należą: rybitwa popielata, czarna oraz białowąsa. Między mewami i rybitwami regularnie obserwowane są wydrzyki, najczęściej ostrosterne zwane inaczej pasożytnymi. Warto dokładnie przeglądać i analizować lecące ptaki, gdyż można trafić na niezwykle rzadkie: wydrzyka tęposternego, długosternego czy też wielkiego zwanego skuą. Nad falami Bałtyku zobaczyć można niemalże wszystkie gatunki kaczek, gęsi i bernikli. Do najciekawszych należą: świstun, rożeniec, płaskonos, cyranka, krakwa, ogorzałka, edredon, markaczka, uhla, bielaczek, ohar, bernikla białolica i obrożna. Nad głowami usłyszeć można klangor żurawi i klucze łabędzi krzykliwych. Z innych wędrowców warto wymienić nury czarnoszyje i rdzawoszyje, perkozy dwuczube i rogate, a także rzadziej spotykane alki i nurzyki. Spośród siewkowców żerujących na plaży spotyka się: piaskowce, kamuszniki, biegusy zmienne, biegusy krzywodziobe, biegusy rdzawe, biegusy małe i malutkie, oraz rzadsze biegusy płaskodziobe. Z innych odpoczywających migrantów widywane są: ostrygojady, siewnice, sieweczki obrożne, krwawodzioby, szlamniki, kuliki wielkie i mniejsze.

 

      Jeżeli chcesz stać się na chwilę częścią tego niezwyklego spektaklu, jakim jest czas wielkiej migracji, skorzystaj z naszej oferty sezonowej pt.:"Siewkowanie". Przeżyj z nami 4 dni, podczas których zabierzemy Cię do naszego świata złocistych plaż, pośród których żerują i odpoczywają dalekodystansowi wędrowcy. Pokażemy Ci, jak nasz największy ptak drapieżny korzysta z sąsiedztwa ludzi i owoców ich pracy. Odkryjemy razem niezwykłe zachodnie wybrzeże, charakteryzujące się stromymi postrzępionymi klifami ale, i łagodnymi wzgórzami wydmowymi.

 

Przekonasz się , że zachodnie wybrzeże to nie tylko gwarne plaże i kolorowe, pełne turystów, letnie miejscowości. Pokażemy Ci , że to przede wszystkim jeden z ważniejszych migracyjnych szlaków dla różnorodnych gatunków ptaków a także miejsce, które warto odkrywać o każdej porze roku. 

 

Ze względu na specyfikę „siewkowania”, należy być przygotowanym na długie przemarsze. Fotografowanie na plaży odbywa się na 11-sto kilometrowym odcinku. Ze względu na ochronę brzegów morskich, a także lokalizację na trasie przemarszu jednostki wojskowej, nie będzie możliwości dojazdu samochodem i zabrania z trasy. Podczas rezerwacji prosimy o informację, dotyczącą kondycji, tak abyśmy mogli zaplanować najbardziej optymalną trasę. Ponadto informujemy, że fotografowanie bielików będzie odbywało się z łodzi. Osoby, które mają problem z chorobą morską mogą odczuwać dyskomfort.

 

Ilośc uczestników:

Biorąc pod uwagę komfort uczestników, zdecydowaliśmy że maksymalna liczba osób biorących udział w siewkowaniu nie przekroczy czterech. 

 

Dojazd:

Dojazd na warsztaty oraz powrót transportem własnym.

Podczas warsztatów zapewniamy transport na plażę zgodnie z programem "siewkowania" oraz wyjazdy poza miejsce zakwaterowania.


Noclegi i wyżywienie:

Po potwierdzeniu udziału w warsztatach organizujemy noclegi.  Jest możliwośc zabarania osoby towarzyszącej, która nie będzie brała udziału w warsztatach (za dodatkową opłatą).


Cena :

Cena obejmuje udział w zajęciach terenowych, noclegi bez wyżywienia, jeden rejs łodzią, nielimitowane dyskusje ornitologiczno - fotograficzne.
Cena nie obejmuje: dojazdu na warsztaty i powrotu z warsztatów, wyżywienia, ubezpieczenia oraz kosztów związanych ze zdarzeniami losowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM SIEWKOWANIA:

 

czwartek 
do 19.00 - przyjazd i zakwaterowanie
20.00 - wieczór zapoznawczy i prezentacja wprowadzająca

 

piątek
5.30 - zbiórka i wyjście na plażę
6.30-11.00 - fotografowanie na plaży (przemarsz w kierunku zachodnim)
11.00-14.00 - fotosafari po okolicy
14.00 - 16.00 - czas wolny
16.00 - wyjazd na plażę 
17.00 - 19.30 - fotografowanie na plaży (przemarsz w kierunku wschodnim)

 

sobota
5.00 - zbiórka i wyjazd
7.00 - 10.00 - fotografowanie bielików na Zalewie Kamieńskim
10.30 - zbiórka i wyjazd do Wolina i Świnoujścia
12.30 - 15.00 - Wolin wzgórze widokowe i jezioro szmaragdowe
16.00 - 19.00 - fotografowanie na plaży
21.00 - powrót

 

niedziela
5.30 - wyjście na plażę (przemarsz w kierunku zachodnim)
6.30 - 11.00 fotografowanie na plaży
do 13.00 - wykwaterowanie, wyjazd

Terminy warsztatów będa znane do końca maja.

 

REZERWACJI BEDZIE MOŻNA DOKONAĆ PO OGŁOSZENIU TERMINÓW.

bottom of page